Birden fazla tonalite kullanılmasını Stravinski ve Milhaud’dan önce, atonaliteyi Schönberg’den önce, halk müziğini işlemede Bartok’tan önce, çeyrek tonları Haba’dan önce uygulayan Ives’tir.

Ahmet Say

20. yüzyılın devrimsel değişimlerinin hemen hepsini müziğinde barındırmış, Amerika’nın en önemli bestecilerinden biridir Charles Ives. Müziğinde; gerçek anlamda çok sesli düşünmüş, seslerin bağımsızlığına yönelmiş, ragtime ve Amerikan halk müziklerini çok tonlu ve asimetrik bir şekilde müziğinde kullanmış, yeninin peşinde olmuş bir bestecidir. Üstelik tüm bunları sessiz sedasız yapmış, sigortacılıkla uğraşan ve hiçbir şekilde eserlerinin ünlenmesi için çaba sar etmemiş bir besteciden bahsediyoruz.

Belki de bu nedenle müziğe ilk dönem eserlerinden itibaren yıkıcı niteliklerle yaklaşmış ve yakın geçmişte doruk noktasını yaşamış romantik müziğe sırt çevirmiş ve yeniye yönelmiştir. Ives, Yale Üniversitesi’nde okurken Raplh Waldo Emerson, Nathaniel Hawthorne, Alcottlar ve Henry David Thoreau’dan oldukça etkilenmiş, en önemli yapıtlarından olan ikinci piyano sonatı Concord’un her bir bölümünü bu yazarlara adamıştır.

200 şarkı, oda müziği eserleri, etüt ve piyano sonatı, keman sonatları, orkestra eserleri yazmış ve işlediği her türü geleneksel hallerinden kopararak kendi dilini yaratmıştır. Ives, zamanının çok ötesinde yaklaşımlarla ses denemeleri yapmış, deneysel müziğe yönelmiş, çok tonlu asimetrik yapılarla caz ve halk müziğini klasik müzik içerisinde kullanmış, 20. yüzyılda hemen her bestecinin etkilendiği ve çalınabilirliği merkeze almadan çok zor eserler yazarak piyano edebiyatında bu anlamda ilk devrimi yapan besteci olması bakımından çok önemlidir. Eserleri klasik müzik evreni için oldukça önemli olsa da dinlenebilirliği ve çalınabilirliği hala sorgulanmaktadır ve eserleri konser programlarında en az yer alan bestecilerdendir.


Bu metin internet radyosu radyodinlemekicinbir.site’de yayınlanmak üzere hazırladığım Novus programının 14 Ocak 2018 tarihinde yayınlanan 5. bölümü için yazılmıştır. Programda çalınan eserlere aşağıdaki Spotify listesinden ulaşabilirsiniz.


Kategoriler: Novus